Jak wybrać wędkę dla dziecka?

Jak wybrać wędkę dla dziecka?

Jak wszyscy wiemy, nasze pociechy uwielbiają naśladować dorosłych. Dlaczego by zatem nie wykorzystać tego faktu i nie zaszczepić w najmłodszych jakiejś pasji, która być może przemieni się z czasem w styl życia. Jeżeli sami jesteśmy zapalonymi wędkarzami, doskonałym pomysłem będzie zakup wędki dla dziecka.

Najlepsza wędka dla dziecka

Na początek wędkarskiej przygody dla najmłodszych poleca się najczęściej bat, czyli bardzo tanią i prostą w obsłudze wędkę bez przelotek i kołowrotka, co pozwala uniknąć nagminnego u początkujących plątania żyłki
Autor zdjęcia: Evan 07

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że najlepszą metodą łowienia dla młodego, początkującego wędkarza, będzie spławik. Jeżeli chodzi o cenę, to najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem. Wybór najdroższego dostępnego modelu nie ma sensu, bo dziecko szybko z niego wyrośnie, a nie wiemy też, czy ten sport nie będzie tylko chwilową zachcianką. Z kolei najtańsza, kiepskiej jakości wędka może utrudniać naukę i zniechęcić młodego wędkarza. Ponadto taki sprzęt będzie wymagał częstych napraw i najprawdopodobniej wymiany po pierwszym sezonie, co jest równoznaczne z generowaniem dodatkowych kosztów.

Poza kwestią finansową, wybierając wędkę należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów:

  • wagę – zbyt ciężka wędka szybko zmęczy malca i zniechęci do kolejnych prób,
  • sztywność,
  • długość – nie powinna przekraczać 5 metrów,
  • amortyzację,
  • dopasowanie do dłoni – najlepiej, żeby dziecko samo dokładnie obejrzało wędkę przed zakupem.

Konkludując, na początek wędkarskiej przygody dla najmłodszych poleca się najczęściej bat, czyli bardzo tanią i prostą w obsłudze wędkę bez przelotek i kołowrotka, co pozwala uniknąć nagminnego u początkujących plątania żyłki. Do tego należy dobrać odpowiedni spławik, nie nazbyt ciężki, ale jednocześnie łatwy do zarzucenia oraz zestaw haczyków. Inną wartą uwagi. aczkolwiek droższą opcją jest bolonka, czyli wędka do najpopularniejszej w Polsce metody spławikowej – metody bolońskiej (więcej: http://www.pzw.strzegom.eu/articles.php?id=14).